Blog

f_4667_ivan_bartos2

Ivan Bartoš – Sedmička jede!

Tak si myslím, že se na tyhle volby začínám už fakt těšit. Bude vážně zajímavé jak se nám staré struktury z ODS a nové z ANO budou snažit dokazovat, že to co jsme úspěšně pomohli dotáhnout na Praze 7, je podle jejich oligarchického (a rádoby pravicového myšlení) nedůležité. Už je slyším, jak řvou, že referendum proti předražené radnici moc nezabralo, veřejnost se stejně o tyto kauzy moc nezajímala, zastávky vídeňského typu pro slepotu nikdo nevidí a to kolik se ušetřilo na rekonstrukci Ortenova náměstí stejně nikoho moc nezajímá.

Ondra Profant, (původní lídr Pirátů na Praze 7 a nyní poslanec) začal na Praze 7 realizovat projekt naprosto transparentní radnice a díky tomu máme všichni možnost si online rozkliknout rozpočet Prahy 7 a podívat se na všechny uzavřené smlouvy a proplacené faktury. Podle těch co radši jenom kritizujou, to vlastně nic není. Ale pro začátek je to mnohem víc, než co má jakákoliv jiná městská část.

Jsem rád, že naši snahou bude tohle všechno ještě eskalovat. Radnici otevřeme ještě víc. Uděláme ji plně přístupnou online, aby jsme mohli všechno transparentně ukazovat, reálně v číslech a faktech. My nemusíme mlžit a máme na to super fundované kandidáty, pro které otevřenost, skutečný zájem o věc, nejsou jenom řeči a nejde jim ani o vylepšení vlastního profitu. U nás to vážně funguje jinak. Díky za vaše hlasy 🙂

Screen Shot 2018-08-28 at 15.09.42

Sedmička je Vídní Prahy

Již několik let žiju ve Vídni, kterou nedávno zase jednou vyhlásili nejlepším místem k životu. Nerad dodávám, že ve stejném žebříčku se Praha umístila jako šedesátá ze sto čtyřiceti metropolí. Zatímco v Praze padají mosty, ve Vídni se staví celá nová čtvrť plná zeleně, s dostupným bydlením a bohatou nabídkou služeb i pracovních míst. Seestadt bude samá zeleň a pěší zóna, ekologicky udržitelnou čtvrť už začínají brázdit samořídící autobusy.

Na krásném modrém Dunaji totiž pravidla nediktují developeři, ale město. Vídeň, kterou již v druhém volebním období spoluřídí zelení, může být Praze vzorem i třeba v masivním rozšiřování hromadné dopravy, zejména té kolejové. Anebo v inovativních sociálních projektech – jedinečný a mimořádně efektivní mechanismus okamžité pomoci rodinám bez střechy nad hlavou už převzali v Brně.

Je však Praha, která Vídni může směle konkurovat, a jmenuje se Praha 7. Ať už jde o kulturní a komunitní život nebo kvalitu veřejných prostranství, nabídku sociálních služeb či starost radnice o rozvoj místního podnikání. Až s údivem jsem po uplynulé čtyři roky sledoval, jak výrazně se Sedmičku podařilo posunout dopředu. A nejen já, za inspirací se do Prahy 7 ohlížejí komunální politici po celém Česku. Některé iniciativy si získali i pozornost široké veřejnosti.

Zelení a Piráti vás nyní žádají o důvěru, aby mohli ve své úspěšné práci pokračovat po další čtyři roky. Nabízejí kontinuitu i nové myšlenky. Nastupují se zkušenými matadory jako jsou Ondra Mirovský, Franta Vosecký nebo Petra Kolínská, ale také mnoha slibnými nováčky v komunální politice. Z mého pohledu jasná volba, dovolím si tvrdit i jako Brňák žijící ve Vídni.

Ondřej Liška